31 Mayıs 2014 Cumartesi

EVLİLİK KORKUSU


Çağımızda ekonomik bağımsızlığına sahip modern kadının (modern kadın nedir ayrı bir konu) korkularından biri evlilik korkusuna değineceğim şimdi.

Çok değil bundan 10-20 yıl önce genç kızlar yaşları ne olursa olsun evlilik hayali kurarlardı. Şimdi öyle mi? Tabii ki hayır. Şimdi, evlilik korkum var deyip evlenmek istemediğini söyleyen kadınlarla dolu etraf.Aslında öyle değil. Ne biçim de isteriz hepimiz. Korkumuz var, evet doğru.Ama zamanı gelince evlenmemiz lazım değil mi? Hani 30'unda falan ;)

Peki bu korkuyu yaşatan ne bize?


  1. Eski hayatın yerini hiç alışık olunmadık bir hayatın alacak olması. Bütün eski alışkanlıklar değişebilir.Değişmek zorundadır. Koca-çocuklar-ev üçgeninde dönüp duruluyor.
  2. Çevrede görülen mutsuz evlilikler. Kesinlikle korkutucudur.
  3. Aldatılma korkusu.Aldatılırsam buna katlanamam. Sonucu boşanma ile biterse de boşanmış olma korkusu.
  4. Yalnız yaşamaya alışan kadın , evde 2. kişiye tahammül edemeyeceğini düşünüyor.
  5. Kendine güvenmemek ve karşıdakilere de güvenememekten de kaynaklanabilir.


Zaten kendine ve karşıdakine de güvenmek bu korkunun bitmesine zemin hazırlar bence. Bunlar ve bunlar gibi sebeplerden dolayı kadınlar artık evlilikten korkar hale geldiler. Ama sanki arka planda hepimiz ister gibiyiz.

Büyük bir aşkla evleneyim, ömür boyu bu aşk sürsün.Hep beni sevsin.Evlenince değişmesin.Kendine baksın çekiciliğini kaybetmesin falan filan...

Zor olanı iste zaten hep sen.

0 yorum:

Yorum Gönder

Blogger tarafından desteklenmektedir.